بلاگ

دیتالاگر چیست؟

دیتا لاگر - مهداسیستم

دیتا لاگر ثبت‌کنندهٔ داده یا داده بردار (Data Logger) وسیله‌ای الکترونیکی است که داده‌هایی را که بوسیله حسگرهای تعبیه شده در دستگاه یا ابزار و حسگر خارجی تأمین می‌شوند را در طول زمان یا در رابطه با مکان ذخیره می‌کند. اکثر دیتالاگر ها (اما نه همه آنها) بر پایه یک پردازنده رقمی (یا رایانه) طراحی و ساخته می‌شوند و به یک ریزپردازنده ، مجهز بوده و دارای حافظه داخلی جهت ذخیره‌سازی داده و تعدادی حسگر می‌باشند. برخی از دیتالاگر ها به رایانه متصل می‌شوند و می‌توان با استفاده از نرم‌افزار آنها را فعال کرده و داده‌های کنترل شده را مشاهده و تجزیه و تحلیل کرد، در حالی که بقیه دارای رابط محلی (مانند صفحه کلید و صفحه نمایش) بوده و می‌توانند از آنها به صورت وسیله‌ای مستفل استفاده کرد. دیتالاگر ها انواع گوناگونی دارند که در ادامه این مقاله از مهداسیستم به معرفی آنها می پردازیم. با ما همراه باشید.

انواع دیتالاگرها

1- دیتالاگر دما

اندیکاتورها و ثبت کننده های دما ابزار مهمی برای نگهداری زنجیره هستند.

دیتالاگر دما - مهداسیستم

یک دیتالاگر دما، دما را در سرتاسر مراحل نقل و انتقال و بررسی زنجیره کنترل می کند و در صورت وقوع یک واقعه مرتبط با دما هشدار می دهد و این باعث می شود تا اقدامات قبل از آسیب رسیدن به محصول انجام شود.

این نوع دیتالاگرها اغلب برای کنترل و مانیتورینگ در صنایع زنجیره ای و همچنین در جمع آوری داده های دمایی در شرایط مختلف کاری استفاده می شوند.

2- دیتالاگرهای رطوبت

همراه با دیتالاگرهای دما ، اغلب دیتالاگرهای رطوبت در محیط های حساس به دما مانند اتاق های کالیبراسیون ، انبارهای کالا ، گلخانه ها استفاده می شوند.

این نوع از دیتالاگرها به طور ویژه از سنسورهایی ساخته می شوند که سطوح رطوبت محیطی را اندازه می گیرد و در وقوع ناهنجاری به موقع هشدار می دهد.

3- دیتالاگرهای فشار

دیتالاگرهای فشار در انواعی از تنظیمات برای اندازه گیری فشار گازها یا مایعات استفاده می شوند. آنها همچنین برای متغیرهایی مانند جریان گاز یا مایع ، سطوح آب ، ارتفاع و سرعت مورد استفاده قرار می گیرند.

دیتا لاگر فشار - مهداسیستم

بسته به محیط، یک دیتالاگر فشار ممکن است فشار مطلق و یا ورودی پل برای اندازه گیری فشار یا بار را اندازه گیری کند. همچنین بعضی دیتالاگرها ممکن است داده های مربوط به تکان های سه بعدی را با استفاده از شتاب سنج های داخلی ثبت کنند.

با توجه به ماهیت محیط زیست دیتالاگرهای فشار به طور کلی برای مقاومت در برابر شرایط خشن و زیر آب طراحی شده اند.

4- دیتالاگر ارتعاشی

که همچنین به عنوان یک دیتالاگر لرزه ای شناخته می شود. یک دیتالاگر ارتعاشی ابزاری است که می تواند لرزه ها و ارتعاشات را در یک دوره زمانی اندازه گیری و ثبت کند. داده ها به صورت دیجیتالی معمولا به فرم شتاب و زمان ارائه می شوند. سپس ثبت ها برای بررسی و ارزیابی می تواند بازیابی شده و انتقال یابد.

یک دیتالاگر ارتعاشی متشکل از سنسورهایی مانند شتاب سنج ها و همچنین پردازنده ، محیط ذخیره سازی و منبع تغذیه است. این سنسورهای لرزه برای اندازه گیری اثر فرم کلی موج طراحی شده اند.

5- دیتالاگر RTD

دیتا لاگر - مهداسیستم

این نوع دیتالاگر نشانگر دما است که اغلب شامل سیمی ساخته شده از پلاتین ، نیکل یا مس است.

این سیم اطراف یک هسته شیشه ای یا سرامیکی پیچ خورده و یک رابطه بسیار دقیق بین مقاومت / دما را قرائت می کند. دیتالاگرهای RTD قطعه شکننده تجهیزات هستند و معمولا توسط پروب هایی محافظت می شوند.

دیتا لاگر ها چگونه کار می کنند؟

دیتا لاگر ها از سنسورها برای تبدیل پدیده ها و محرک های فیزیکی به سیگنالهای الکترونیکی مانند جریان یا ولتاژ استفاده میکنند. سپس این سیگنالهای الکتریکی به داده های باینری تبدیل شده و به رایانه یا حافظه مورد نظر انتقال داده می شوند. این داده های باینری به راحتی می توانند توسط برنامه های رایانه ای مورد تحلیل قرار گیرند و بر روی دیسک سخت رایانه یا رسانه های ذخیره سازی از جمله کارت حافظه، CD، DVD و غیره ذخیره شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *